Aeham Ahmad

Kiedy:
niedziela 3.07.2016
Godzina:
18:00
Uwagi:
70 min
Gdzie:
Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c, Wrocław
Bilety:

Sprzedaż:

35/30* PLN

*cena biletu ulgowego
Kategoria:
Program główny
Palestyna/Syria

Aeham Ahmad - urodzony w Damaszku w 1988 - jest przedstawicielem Palestyńskiej mniejszości w Syrii. Do roku 2015 mieszkał wraz ze swoją rodziną w obozie dla uchodźców w Jarmuk, jego dziadek uciekł tam z Palestyny w 1948 roku. Talent muzyczny Aehama wspierano od wczesnego dzieciństwa - ojciec nauczył go grać na pianinie jako pięciolatka. W wieku dwudziestu trzech lat ukończył konserwatorium muzyczne w Damaszku i Hims. Odłamek szrapnela uszkodził mu lewą rękę, co prawdopodobnie przekreśla jego szanse na profesjonalną karierę pianisty klasycznego.

W tym samym czasie w obozie zachodziły zmiany - jego teren stał się częścią rozrastającego się Damaszku. Jedno się nie zmieniło: warunki życia mieszkających tam ludzi od lat są katastroficzne. Przez obóz raz po raz przewalały się fronty zwaśnionych stron konfliktu, prowadząc do ogromnych zniszczeń. Jarmuk wciąż znajduje się w stanie oblężenia, a organizacje pomocowe zaprzestały dostaw żywności. Obóz zniknął ze świadomości publicznej.
 

 "Zależy mi na jednym: chcę, byście zaczęli myśleć o tych ludziach, chcę by świat w końcu zauważył ich na nowo."

- Aeham Ahmad, ARD Tagesschau, 2015
 

Ryzykując życiem, pianista grał na pianinie na ulicach Jarmuk, pragnąc dać ludziom odrobinę nadziei i radości. Wiosną 2015 roku dżihadyści wprowadzili zakaz gry i spalili instrument na oczach Aehama. Od tego czasu jego życie było zagrożone.

Aeham Ahmad uciekał z Syrii przez Turcję, Grecję, Serbię, Chorwację i Austrię, by we wrześniu 2015 dotrzeć do Monachium. Stamtąd, z przystankiem w Gießen, trafił do Wiesbaden, stolicy Hesji. Był zmuszony pozostawić w Syrii swoją żonę i dwóch synów.
 

"Tamto pianino było moim towarzyszem. To tak jakby zabili mi przyjaciela."

- Aeham Ahmad, CNN, 2015
 

Już w Niemczech Aeham Ahmad zaczął występować, między innymi w Berlinie, Bonn, Monachium, Lipsku, Kolonii i Stuttgarcie. Repertuar Aehama zawiera  utwory Beethovena i Mozarta, ale przede wszystkim kompozycje własne i melodie tradycyjne.  Jego koncerty są poruszające, pełne pasji i wirtuozerii. W Monachium, w towarzystwie zespołu Sportfreunde Stiller, Judith Holofernes i Herberta Grönemeyera, zagrał utwór "Stars say thank you" ("Gwiazdy wam dziękują"), który zadedykował ludziom zaagażowanym w pomoc uchodźcom. W Kolonii wystąpił podczas demonstracji przeciwko przemocy seksualnej.

Aeham planuje kontynuować występy. W grudniu 2015 podczas ceremonii w Bundeskunsthalle Bonn, w obecności pianistki Marthy Argerich, otrzymał nagrodę im. Beethovena za działalność na rzecz praw człowieka.