Na srebrnym globie

Kiedy:
poniedziałek 4.07.2016
Godzina:
18:00
Uwagi:
Spotkanie z twórcą po filmie
Gdzie:
Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
Bilety:

Sprzedaż: 12 PLN

*cena biletu ulgowego
Kategoria:
BRAVE: Forbidden CINEMA
reż. Andrzej Żuławski Polska 1977/1988 159 min

Grupa astronautów opuszcza Ziemię. Kiedy ich statek kosmiczny rozbija się na tajemniczej planecie, zakładają nadmorską osadę. Swój pobyt dokumentują przy pomocy kamery wideo, jednak stopniowo tracą zmysły i giną. Po latach, kiedy nowa cywilizacja wykształciła już własną formę religii, nagrania zostają odnalezione w przestrzeni kosmicznej. Na planetę wyrusza kolejna ekspedycja pod wodzą Marka Zwycięzcy.

Scenariusz pierwszej polskiej superprodukcji science-fiction, która – wedle Piotra Kletowskiego – „opowiada przewrotnie i wysoce subiektywnie o losach Polski i Polaków za czasów panowania świeckiej religii komunistycznego totalitaryzmu”, powstał na podstawie modernistycznej trylogii powieściowej dziadka reżysera, Jerzego Żuławskiego. Decyzją PRL-owskich władz produkcja została wstrzymana, a obłędne zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza nakazano zniszczyć. Część z nich udało się jednak ocalić i dekadę później reżyser dograł do nich swój komentarz. Respektując narzuconą przez historię fragmentaryczność, powstał rodzaj dokumentu walki jednostki z systemem o prawo do niepohamowanej ekspresji twórczej.
 
Projekcja Na srebrnym globie odbędzie się w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, gdzie kręcono część zdjęć do filmu. Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa kostiumów z filmu.

W swoich zasobach CeTA ma 7 odrestaurowanych kostiumów z filmu Na srebrnym globie. Zachowały się także nieliczne sztuki broni białej zaprojektowanej specjalnie do tego filmu. Zróżnicowany charakter kostiumów sprawia, że obecnie oglądając to, co pozostało po realizacji filmu, możemy wyobrazić sobie zarówno jego rozmach, jak i siłę autorskiej kreacji kostiumografów, Magdy Tesławskiej i Krzysztofa Tyszkiewicza. Stroje z tego filmu to dwa odrębne światy, wymyślone są i zbudowane z całkowicie różnych inspiracji kulturowych. Już na pierwszy rzut oka antagonizują dwie grupy bohaterów - rdzennych mieszkańców Księżyca i przybyszów, czy może raczej uciekinierów z Ziemi. Stroje dla astronautów zaprojektowano w sposób tak nowatorski i interesujący, że pomimo upływu wielu lat od swego powstania, mogły znaleźć się na planie innego filmu fantasy - japońskiego obrazu Avalon. Etniczne parafrazy strojów azjatyckich zostały z kolei wykonane z tak nietypowych tworzyw jak końskie włosie, czy sznurek sizalowy, a jednak osiągnięty efekt końcowy daleki jest od początkowej prostoty tych surowców.

Zachowane stroje to ubiory głównych aktorów filmu. Dzięki nim możemy zobaczyć, jakie dziś robią wrażenie na oglądających je kinomanach.

Prezentacji kostiumów towarzyszyć będzie spotkanie z Marią Duffek - kostiumografką, scenografką, dekoratorką wnętrz. Pracowała m.in. przy filmach „Jutro będzie niebo”.

 

Fim posiada angielskie napisy.