Program główny

Pobierz Program Brave Festival 2016 w PDF do pobrania

Dwunasta edycja Brave Festival nosi tytuł „Outcasts - Wykluczeni”. To edycja znacząca i symboliczna. Będzie mówić o ludziach, którzy od zawsze byli w swoich i obcych społecznościach odmienni, inni, a przez to są stygmatyzowani i piętnowani. Tegoroczna edycja to kilkanaście zjawisk z całego świata ukazujących ludzi, których codzienność z rożnych przyczyn jest bardzo trudna i skomplikowana. Publiczność zobaczy tych, którzy przy pomocy sztuki postanowili odmienić wykluczenie. Za każdym z artystów kryje się potężna, bolesna, lecz i wzniosła historia. Przetrwali, ocaleli, wybili się na życiową niezależność. Przedstawiony zostanie świat ludzi z wielką wolą życia i tworzenia. Świat ludzi, którzy zdecydowali się z pozornej lub rzeczywistej słabości uczynić siłę. Świat ludzi wielkiej woli życia i ocalenia własnej wrażliwości.

Przełamywanie społecznych stereotypów nie jest proste, ale możliwe – a jak pokazują historie grup zaproszonych na Brave Festival, narzędziem może być sztuka. Teatr 21 z Warszawy, swą nazwę wziął od dodatkowego chromosomu 21, którym obdarzeni są jego aktorzy – ludzie z zespołem Downa (w Teatrze grają również osoby z autyzmem). Ich spektakle burzą społeczne stereotypy, demaskują iluzje, wpuszczają dystans do świata. Bez wątpienia jest w nich wielka pasja tworzenia teatru, ale i życiowa odwaga i umiejętność doceniania siebie i postrzegania swojej inności jako daru. Izraelski Nalaga’at Theater, którego część aktorów cierpi na zespół Ushera – schorzenie genetyczne, za sprawą którego postępuje dysfunkcja wzroku lub słuchu, uświadamia publiczności, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w wyrażaniu siebie i byciu kreatywnym. Sztuka ułatwia to w sposób szczególny. Spektakle Candoco Dance Company z Londynu, to odkrycia choreograficzne, które wciąż na nowo przesuwają granice definiujące taniec i przełamują stereotypy myślenia o fizycznej sprawności i perfekcji, zwłaszcza że solistami są także tancerze z niepełnosprawnościami. Niesłyszący muzycy z malezyjskiej grupy Deafbeat są zdeterminowani, aby „słyszeć” swoje bębny, a ich wytrwałość oraz ciężka praca otwiera przed nimi nowe możliwości. Z kolei Blind Ballet Company Fernanda Bianchini  z Brazylii to jedyny na świecie zawodowy balet niewidomych. Jego tancerze rozpoznają świat „oczami swoich serc” i dają dowód, że można pokonać wszelkie bariery i uprzedzenia.

Przynależność do grupy społecznej uznawanej za gorszą, jak w wypadku hinduskich Cyganów i joginów z grupy Bakri Ki Mashak, czy haitańskich artystów prezentujących rytuał Fet Gede, jest we współczesnym świecie jednym z motywów, dla których takich ludzi się nie akceptuje, lęka się ich i stygmatyzuje. Często to właśnie od tych obcych, innych, ale odważnych i dzielnych ludzi, wychodzi pierwszy impuls, by się do siebie zbliżyć i pokazać, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Artyści, których zobaczymy podczas Brave Festival „Outcasts – Wykluczeni” udowadniają, poprzez wielki talent i nieustającą pracę nad doskonaleniem własnego warsztatu, że ludzi może zbliżyć sztuka wielkiego formatu, że w jej przeżywaniu stanowią jedność. Tresor Nzengu, poeta i piosenkarz z Demokratycznej Republiki Kongo, który przed prześladowaniami musiał uciekać do Malawi zabiera głos w imieniu ludzi, którzy boją się mówić o swoich losach. Halimeh, Mohammad, Alber i Shafeeq, artyści projektu Musicians without Borders z Palestyny, których twórczość inspirowana jest doświadczeniem niepełnosprawności i uchodźctwa, wierzą, że muzyka potrafi budzić w ludziach człowieczeństwo. Dla birmańskich społeczności LGBT festiwale Nat Pwe są jedyną szansą by czuć się bezpiecznie pokazując swoją tożsamość. Podczas rytualnej uroczystości głównymi postaciami są transseksualni kapłani. Zobaczymy ich na zakończenie Brave Festival.

To właśnie ci inni, z innej kultury, z gorszej warstwy społecznej, niewidomi czy niesłyszący, mogą nam podarować coś wyjątkowo cennego – pozytywną moc życia, w każdym jego przejawie. Polscy widzowie będą mieli okazję przekonać się o tym już podczas nadchodzącej edycji Brave Festival, w dniach 1-16 lipca. 

Program główny