BRAVE: Forbidden CINEMA

Pobierz Pobierz program Brave: Forbidden Cienema w PDF

BRAVE: Forbidden CINEMA

wbrew wszystkiemu i wszystkim

 

W sekcji filmowej Brave Festival zmiany. Nawiązując do tematu tegorocznej edycji festiwalu: "Outcasts-Wykluczeni", skupiamy się na filmach zakazanych i tych ukazujących niedozwolone praktyki, rytuały, uczucia. Filmy pokazujemy w czterech sekcjach, a każda z nich snuje oddzielną opowieść, skoncentrowaną wokół wartości bliskich festiwalowi: otwartości, dialogu, prezentowaniu zagrożonych kultur i postaw. Choćby wbrew wszystkiemu i wszystkim.

W tym roku debiutuje sekcja konkursowa. Zobaczymy w niej siedem starannie wyselekcjonowanych na międzynarodowych festiwalach pereł światowej kinematografii, zrealizowanych w różnych zakątkach globu od Gwatemali po Mali. Tytuły te, niepokazywane jeszcze w Polsce w szerokiej dystrybucji, mierzące się z kulturowymi tabu i zakazami, powalczą o nagrodę w wysokości czterech tysięcy euro. O tym, który z nich zwycięży zadecydujecie, głosując po seansach, Wy – widzowie BRAVE: Forbidden CINEMA. Nie zabraknie też okazji, by porozmawiać z twórcami podczas spotkań i debat.
 
W siedmiu filmach prezentowanych w sekcji Forbidden Love odmalowane są różne wymiary zakazanej miłości. Znajdziecie tu erotykę, obrazy walki jednostek o przetrwanie w świecie, z którego są wykluczane, ale i piękne historie miłosne. Jesteśmy też dumni z organizacji pierwszej w Polsce retrospektywy Lou Ye – niepokornego chińskiego reżysera, którego każdy nowy obraz wywołuje sensację: zarówno na międzynarodowych festiwalach, w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Rotterdamie, jak i w ojczyźnie, gdzie większość jego dzieł, budząc opór władz, pozostaje zakazanymi. BRAVE: Forbidden CINEMA to unikatowa okazja, by zrozumieć fenomen autora dzieł tak intensywnych, że nie sposób o nich zapomnieć.
 
Prócz tego czeka nas przegląd mniej znanych polskich „półkowników” – filmów niedopuszczonych przez cenzurę PRL do dystrybucji. Arcydzieła polskiej kinematografii, które zdecydowanie za długo dojrzewały na półkach, wreszcie zobaczymy tam, gdzie ich miejsce – na wielkim ekranie. Trafi tam w końcu również – w stulecie powstania – legendarny pierwszy światowy „półkownik”, czyli Purity z 1916 roku w reżyserii Rae Bergera. Dawniej szokował śmiałą erotyką, czy i dziś wywoła rumieniec na twarzach festiwalowej publiczności?
 
Wierzymy, że BRAVE: Forbidden CINEMA stanie się ucztą dla wszystkich pragnących odkrywać odważne filmy z różnych zakątków świata, tworzone w rozmaitych językach i technikach, przybliżające mniej lub bardziej odległe kultury, nieznane historie, ciekawe zjawiska. Najważniejsze jest jednak nie co, ale jak pokazują prezentowane przez nas filmy. Wyróżnia je przede wszystkim poszukiwanie idealnej formy, artystyczny kunszt i odwaga w wyrażaniu własnej tożsamości.

 
Adam Kruk i Lech Moliński